What can you buy for five dollars?

fivedollarcomparison.org

To explore the relative value of five dollars we are collecting examples from around the world by asking people to submit photos of objects or services that cost the equivalent of $5. Participate...


Hen 
(John has 4 children so it makes sense that he decided to buy something to take home. As for the choice of the hen, it

Hen (John has 4 children so it makes sense that he decided to buy something to take home. As for the choice of the hen, it's pretty much the only local dish you can eat in one sitting that's in the price range. Anything else would have to be bought in such a large qualitity to fit in the price range that it would go bad before you could eat it.) Kabale, Uganda, 8,500 UGX

 
One Tsingtoa beer costs 35 RMB - many times the local average but includes use of the VIP room which comes with its own mini disco dance floor, and as many all-singing all-dancing girls as you want to share the beer with. 

The venue makes its money not only from the overpriced beer, but that the accompanying ladies are able to drink most punters under the table. Expect to go through numerous bottles in a sharp fashion, and to be offered additional services, though this depends on the venue, the time of the evening that you go and whether you go in a all male group.

Handan, China chicken fried noodles and a bottle of beer. $5, Chatuchak market, Bangkok 4 bucks for the Non-Fat Mocha Latte, 1 for the thirst quencher $4.67 : lentils, curried peas, rice, yogurt (not pictured: puri bread and chai tea). 
culver city, ca 

<a href="http://fivedollarcomparison.org/">fivedollarcomparison.org/</a> What: U.S. 5 Dollar Bill. 
Where: Baskin Robbins part of my tips for tonight. It was $6 in all and I didn't want to carry around all those ones.
San Diego, CA USA
Cost: 5 $1 dollar bills. I found this in the health food section of my local Barnes-n-Noble. Then I found more in the medical section on heart disease.

I think it's similar to stocking salad croutons by the salad dressing, and by the produce.

except wrapped in bacon. I love it when they mark things down for clearance... This only cost me $5.00 One of the first stops on my Geocaching trip was in the lovely town of Arroyo Grande.  

Gas was $5.00 per gallon.  Yipes!  Glad I rented a Prius When I posted the first photo in the series in March, 2007 <a href="http://www.flickr.com/photos/ashi/438041386/">www.flickr.com/photos/ashi/438041386/</a> people who were paying $2 something were appalled when the sign read $3.57 for self serve. Then when I posted  the second photo in the series in May 2008, <a href="http://www.flickr.com/photos/ashi/2533374982/">www.flickr.com/photos/ashi/2533374982/</a> when self serve was $4.90 people again shouted &quot;how can that be?!&quot;
This is the third in the series and you can see that yet again, the price went up. When will it stop? In Seoul, South Korea, it costs around five dollars (5,000 won) to
deliver two empty meter by meter boxes with drawings and text on
them.  The boxes were delivered from a storage area to an art gallery
during an art opening.  The delivery was one approximately one
kilometer long and it took 25 minutes for five quick delivery men on
motorcycles to deliver all twenty boxes.

This submission was added by Ron Saunders, www.ronlsaunders.com What: Reading lamp. Made from scrap plastic, brass welding rod, and the light from an old flatbed scanner. 

Where: Eugene, Oregon US

Total cost: $5.00. ($3.00 for the old scanner and $1.00 for the welding rod, and $1.00 for the scrap plastic) What: Everybody's Mother, phone advice service

Where: Global, wherever English is spoken (based in USA)

Why: I wanted to start a service reflecting the value of women and mothers
in society, but realize that a lot of the people who really need caring
advice and empathy cannot afford the large fees that similar services, such
as life coaches, charge. I picked $5 per call, because I thought it was
reasonable, less than the price of many fast food meals or a movie ticket.

I also wanted a service that I can perform anywhere, via cellphone while out
and about, and allow me the freedom to move and live anywhere and take my
job with me. And, I get to help people, which is very rewarding. iced candies For The Five Dollar Comparison:
What: Candy and chocolates.
Where: Grocery store in the Philippines.
Cost: About 220 Philippine pesos. 
 
I asked our 27-year-old host to pick out some memorable sweets from her childhood. Although some of the outer packaging has changed over the years, she says the inner wrappers will be immediately recognizable to anyone who grew up here.

Purchased at the Mall of Asia Hypermart grocery store, Manila. Fuel on US 101, central California <<03072008330.jpg>> 13 prize draw tickets, 20p each (0.2 GBP), total 2.6 GBP, bought at Llandeilo Graban fete, Wales. Drink
4.99euros,
Eataly, Torino, Italy Special Fourth of July menu at the Wayside Grill in Mount Shasta, CA.  You can see fireworks from the deck. Half of an emergency 24-pack purchased on sale at Rite-Aid while awaiting a bulk shipment from Diapers.com. $4.98
What: 2&quot; Angle Sash Paint Brush
Where: Franklins Hardware. Ventura Blvd. CA USA Name: Martina

Age: 24

Occupation: Primary School Teacher, Kabale Uganda

Daily Salary: (100,000 UGX/month * 12 months/year) / 365 days/year =
3,290 UGX  - when working, currently 0 UGX because of pregnancy leave

Restriction: service

Item: visit to the salon - hair washed, curled and treated

Cost: 8,000 UGX

Notes: Martina been working as teacher for 1 year, but stopped because
of pregnancy. She will stay home and take care of her son until next
school year starts at the end of September. Sam, her husband, doesn't
want her to go back to work just yet because he thinks she needs to stay
home for their son, at least for now. Martina of course wants to take
care of her son but doesn't like the fact that she doesn't have 'her own
money'. She normally makes 100,000 UGX per month, but because she's not
working now she had no income and has to ask Sam for money, which of
course she doesn't like to do.

There are two things she normally does with her hair. She can buy hair
at the market for about 1,500 UGX. Then in the salon they will braid it
for her, wash, treatment etc. this costs around 20,000 UGX but you can
leave it in for 2-3 months. The other thing she does is what she did
now: she gets her own hair washed, culled in and treated. This costs
8,000 UGX but will only last about 3 weeks. Name: Martina

Age: 24

Occupation: Primary School Teacher, Kabale Uganda

Daily Salary: (100,000 UGX/month * 12 months/year) / 365 days/year =
3,290 UGX  - when working, currently 0 UGX because of pregnancy leave

Restriction: service

Item: visit to the salon - hair washed, curled and treated

Cost: 8,000 UGX

Notes: Martina been working as teacher for 1 year, but stopped because
of pregnancy. She will stay home and take care of her son until next
school year starts at the end of September. Sam, her husband, doesn't
want her to go back to work just yet because he thinks she needs to stay
home for their son, at least for now. Martina of course wants to take
care of her son but doesn't like the fact that she doesn't have 'her own
money'. She normally makes 100,000 UGX per month, but because she's not
working now she had no income and has to ask Sam for money, which of
course she doesn't like to do.

There are two things she normally does with her hair. She can buy hair
at the market for about 1,500 UGX. Then in the salon they will braid it
for her, wash, treatment etc. this costs around 20,000 UGX but you can
leave it in for 2-3 months. The other thing she does is what she did
now: she gets her own hair washed, culled in and treated. This costs
8,000 UGX but will only last about 3 weeks. Name: Martina

Age: 24

Occupation: Primary School Teacher, Kabale Uganda

Daily Salary: (100,000 UGX/month * 12 months/year) / 365 days/year =
3,290 UGX  - when working, currently 0 UGX because of pregnancy leave

Restriction: service

Item: visit to the salon - hair washed, curled and treated

Cost: 8,000 UGX

Notes: Martina been working as teacher for 1 year, but stopped because
of pregnancy. She will stay home and take care of her son until next
school year starts at the end of September. Sam, her husband, doesn't
want her to go back to work just yet because he thinks she needs to stay
home for their son, at least for now. Martina of course wants to take
care of her son but doesn't like the fact that she doesn't have 'her own
money'. She normally makes 100,000 UGX per month, but because she's not
working now she had no income and has to ask Sam for money, which of
course she doesn't like to do.

There are two things she normally does with her hair. She can buy hair
at the market for about 1,500 UGX. Then in the salon they will braid it
for her, wash, treatment etc. this costs around 20,000 UGX but you can
leave it in for 2-3 months. The other thing she does is what she did
now: she gets her own hair washed, culled in and treated. This costs
8,000 UGX but will only last about 3 weeks. Is the &quot;$5&quot; type big enough? ;)

← Newer Photos | Older Photos →